pakilti

Ar jau verta milijono?

Ištrauka iš pirmojo naujai rašomos knygos skyriaus „VAIDMENS KAINA“

 

– Velniai griebtų! Tiek visko darau, o karaliene kaip nesijaučiu, taip nesijaučiu. Na, gal penkias minutes ir ta būsena vėl pabėga…Net milijono verta negaliu pasijausti…

– O tu nori jaustis verta milijono?

– Noriu!

– Kodėl taip pigiai nori jaustis?

– Pigiai? Milijonas – tai pigu?

– Tau – taip.

– Hm…nelabai suprantu tavęs. Bet man patinka tavo mintis, aš būtinai apie tai pagalvosiu. Gal vertėtų jaustis verta milijardo? – sarkastiškai šyptelėjo.

– Gal, aš nežinau, viskas priklauso nuo tavęs.

– Žinai, man užtektų jaustis ir verta milijono.

– O iš kur tu žinosi, kad jau esi jo verta?

– Na, nežinau, gal būsiu tokia, kaip jos – tos, kurios vertos. Vat kiti žiūrės į mane ir sakys “Taip, tikra karalienė!” Manimi žavėsis, mane mylės, girs ir norės būti šalia manęs…Juk galima kažkiek pasvaigti, ane?

– Ar teisingai supratau, kad kiek tu esi verta sprendžia kiti žmonės?

– Skamba kažkaip taip…

– Ir kai jie tau sako, kad nesi verta nė sudilusio skatiko, tu jais tiki? O kai sakys, kad jau verta milijono, tu taip pat jais tikėsi?

– Mmmmm…iš tavo lūpų skamba gan absurdiškai…bet taip, tu teisi, aš taip ir elgiuos. Aš laukiu, kad kiti mane įvertintų ir pagal tai vertinu save.

 

Taip, vertinti mes mokame puikiai. Mus vertino, vertiname ir mes. Gerai-blogai, patinka-nepatinka, gražu-negražu. Ne išimtis esame ir mes pačios, kiekviename žingsnyje vertindamos save. “Ar gerai aš čia padariau? Ar teisingai nusprendžiau? Oho, kaip kietai pasakiau. Hm…galėjau geriau pasirodyti. O kai aš čia atrodau? Ar pakankamai gerai?”. Ir, atrodytų, nieko blogo tame nėra, klausimas tik vienas: “Kokiu tikslu mes tai darome?” Ar vertiname save tam, kad nuveiktumėm kažką įdomaus, pakeistumėm tai, kas netinka, nepatinka? Ar tam, kad turėtumėm priežastį nieko nedaryti, jausti nepasitenkinimą, graužti save, kalti prie kryžiaus už netobulumą ir toliau nieko nedaryti? O tai, kad nedarom, yra visiškai normalu, nes po visų šių savigraužos “aktų” jėgų kažką daryti tiesiog nebelieka. O tada numojame ranka ir “nurašome” viską žemai savivertei ir pasitikėjimo savimi trūkumui. Ir vėl narvelyje.

 

Įprotis save vertinti ir lygintis su kitomis pridaro mums daugybę žalos. Vertindamos save mes lygiuojamės į kitas, lyginame save su jomis ir nuolat aptinkame tas, pas kurias kažkas geriau, gražiau, labiau ir visaip kitaip –iau. O iš kur mes žinome, kad tai pas jas “-iau”, o ne pas mus? Žinome, nes ne kartą ir ne du mums sakė apie tai. Ir nesvarbu, kad jau suaugome, bet mumyse liko gyventi ta “-ytė”, kuri visada buvo blogesnė, nei kaimyno vaikai. Ir toliau savo vertę mes matuojame kitų pagyrimais, savo pasiekimais, kažko turėjimu-neturėjimu (vat, neturi vyro – neverta, turi – jau verta), t.y. išoriniais atributais ir kategorijomis.

 

Mūsų vertė priklauso nuo kitų žmonių nuomonės ar turimų atributų kiekio. Ir kol taip yra, mūsų savivertė pasislepia už grindjuostės ir net nesiruošia pasirodyti, nes visada atsiranda tų, kurios turi daugiau, geriau, gražiau. Ir visada atsiras tų, kurioms mes pačios, mūsų poelgiai, mūsų darbai atrodys neverti tobulybės pjedestalo, kurios sakys, kad ana kita padarė geriau, o tu… Niekada nebus taip, kad VISI vertins mus taip, kaip mes norėtumėm. Ir kol mes lyginsime save su kitomis, kol mums rūpės kitų vertinimai, savivertės klausimas mūsų nepaliks ramybėje. O žmonės…kad ir ką jūs bedarytumėt (net jeigu tiesiog sėdite krėsle ir žiūrite pro langą), kokios jūs bebūtumėt, jie visada pasiskirstys į tris grupes: bus tie, kurie jus palaikys, tie, kurie smerks, ir tie, kuriems jūs iš viso nerūpėsite. Kurie mus įvertins teisingai?

 

Savivertė – tai tik jūsų pasirinkimas.

 

O jeigu iš viso visą savivertės temą pasiųsti į šiaurę? “Kaip gi taip?”, – galite sakyti jūs. “Jeigu savęs nevertinsime, kaip mes žinosime, ko esame vertos?” Bet būtent nuo tokio požiūrio ir prasideda visos bėdos su “saviverte”. Realybėje pats savaime “savivertės” klausimas nieko nesprendžia ir neturi jokios naudos, o dažnai ir atvirkščiai – tampa savigailos, nepasitenkinimo ir savigraužos šaltiniu. Žodis “savivertė” tebando užmaskuoti tą vaidmenį, su kuriuo jūs susitapatinote. Bet kol mes tikėsime savo “žema saviverte” ir tuo, kad yra stebuklingų būdų ją padidinti, išbristi iš vaidmens narvelio beveik nelemta.

 

Savivertė – tai jūsų pretenzijų gyvenimui ir žmonėms kiekis. Bet pripažinti tai ne visada saldu, todėl ir tai mes bandome pridengti “žemos savivertės” idėja ir padidinti ją kitų sąskaita.

 

Įprotis vertinti ir teisti būna taip giliai suleidęs šaknis, kad tampa įprastu gyvenimo fonu, būdu išreikšti nepasitenkinimą pasauliu. Ir tada, kai tu matai, jog kiti kažką daro, kažkur sielos gelmėse tu pradedi jausti savo menkumą. O taip jaustis nenori niekas. Todėl yra paprasčiau purvais apdrabstyti kitą, nei pačiam pakelti minkštąją nuo sofos ir padaryti kažką naudingo – tiek sau, tiek kitiems. Ir pasijusti vertingesniu, visų pirma, savo akyse. Jeigu širdies gelmėse jautiesi nevertas, neturi pasitikėjimo savimi, jauti gėdą ir kaltę dėl to, kad gyveni tuščią ir nenaudingą gyvenimą, eik ir padaryk kažką.

 

Bet tam reikia kažką daryti, palikti įprastą sau „komforto“ zoną, eiti per baimes, judėti…o juk taip nesinori. Tuomet žiūri į tai, ką daro kiti, ir tam, kad nejaustum savo menkumo, savo gėdos ir kaltės, puoli tuos, kurie išdrįso kažką padaryti. Tau pikta ne todėl, kad jie daro kažką blogai, o todėl, kad tu pati nieko nedarai, tiesiog sėdi ir lauki, kad atjos princas ant balto žirgo ar iš malūnsparnio išlips stebukladarys, ir viskas įvyks savaime. Ir pyksti ant tų, kurie nelaukia, o ima ir pradeda kažką daryti – taip kaip moka, taip kaip gali, bet pradeda. Nors iš tikrųjų tu pyksti ne ant kitų žmonių, smerki ir puoli ne juos, o save.  Bet tam, kad lengviau tai būtų išgyventi, sakai “mano savivertė žema”. Turi pasiteisinimą ir gyvent iš kart ramiau, tiesa?

 

BAIK LYGINTI SAVE SU KITAIS.

BAIK TEISINTI SAVO NEVEIKLUMĄ ŽEMA SAVIVERTE.

BAIK SLĖPTIS NUO GYVENIMO UŽ ŽEMOS SAVIVERTĖS ŠYDO.

 

Tekstas palietė širdį? Jauti, kad Tavo gyvenimas reikalauja tikro pokyčio? Prisijunk prie transformacijos programos moterims DRĄSA GYVENTI >>>

Ačiū už Tavo mintis!

comments

Komentarai