pakilti

Nužudyti viltį

Gyveno kartą Išminčius, pas kurį žmonės eidavo patarimų. Išminčius gyveno atsiskyręs, nesižarstė žodžiais, dažnai kalbėdavo mįslėmis, bet kiekvienas atėjęs išsinešdavo atsakymą į savo klausimą.

Kartą pas Išminčių apsilankė moteris. Susikaupusi, įsitempusi, žvilgsnį įbedusi į žemę, tarytum tenai, po kojomis, buvo kažkas, ką ji norėjo sutrypti.

– Aš susilaukiau vaiko ir jis serga. Sako, kad liga įgimta ir jos pagydyti neįmanoma. Bet aš girdėjau, kad tavo išmintis daro stebuklus. Aš viliuosi, kad tu padėsi ir man. Juk viltis miršta paskutinė. Pasakyk, ką man padaryti, kad mano vaikas pasveiktų?

– O ką tu pasiruošusi dėl to padaryti? – paklausė Išminčius.

– Viską! – karštai atsakė moteris. – Aš padarysiu bet ką, kad tik mano vaikas pasveiktų.

– Tuomet pirmiausiai nužudyk viltį, – patarė Išminčius.

– Ką??? – sušuko moteris. – Tu man patari neturėti vilties ir nuleisti rankas??? Nė už ką!

– Nužudyk viltį, – tvirtai pakartojo Išminčius ir užsimerkė.

Trinktelėjusi durimis, moteris leidosi atgal. Jos viduje viskas virė iš pykčio. Tą akimirką ji tiesiog nekentė Išminčiaus. Juk ji tiek daug tikėjosi, o jis neišpildė lūkesčių ir pasakė tai, kas iš karto ją nuteikė priešiškai.

– Nužudyti viltį! – įniršusi bambėjo ji. – Kaip jis gali dalinti tokius patarimus nelaimingai motinai? Joks jis ne Išminčius ir jo išmintis – nieko verta. Aš neprarasiu vilties ir mano mažylis pasveiks!

Ir moteris nuvyko pas gydytojus. Gydytojai apžiūrėjo vaiką ir pasakė, kad liga sunki ir jos gydymas bus ilgas bei sunkus, bet vilties yra.

– Vadinasi, vilties vis dėlto yra! – apsidžiaugė moteris ir su nerimu ėmė laukti stebuklo.

Po gydymo vaikas šiek tiek atsigavo, bet liga niekur nepasitraukė – tik kuriam laikui pasislėpė, o vėliau įsiplieskė su nauja jėga.

– Nieko nebegalime padaryti, – skėsčiojo rankomis daktarai. – Belieka palaikyti. O be to, visada yra vilties, kad atras naujus vaistus ir tuomet…

Bet moteris nusprendė nelaukti naujų vaistų ir apkeliavo apylinkėse gyvenusias močiutes, ekstrasenus ir kitus įvairiausio plauko gyduolius. Ji tikėjosi, kad liaudies medicina arba antgamtiniai gebėjimai tikrai paveiks ligą ir ji pasitrauks. Bet nei jokie ritualai, nei vandens užkalbėjimai nepateisino jos lūkesčių.

Tuomet moteris nusprendė nuvykti į vienuolyną, kuriame buvo stebuklinga ikona ir pasimelsti, kad vaikas išgytų. Ji ir žvakeles degė, ir meldėsi dieną-naktį, bet kai grįžo namo, jokių pasikeitimų neaptiko – jos vaikas tebesirgo.

Moteris nebežinojo, kur kreiptis ir ką daryti. Buvo panašu, kad jos viltis mirė…

– Išminčius! – prisiminė ji. – Tai jis nužudė mano viltį! Nueisiu ir išsakysiu viską, ką apie jį galvoju.

Vėlų vakarą moteris leidosi pas Išminčių. Buvo visai tamsu, danguje žėrėjo žvaigždės, bet Išminčius nemiegojo – sėdėjo prie savo namo slenksčio ir tarytum laukė jos.

– Aš nebeturiu vilties! – piktai sušuko moteris. – Tu esi dėl visko kaltas! Tu pasėjai manyje abejonių grūdą! Kodėl tu pasakei man tuos žodžius? Jeigu ne tu, aš ir toliau turėčiau vilties ir viskas pasikeistų…

– Niekas nepasikeistų, – palingavo galva Išminčius. – Tavyje buvo labai daug Vilties, bet visiškai nebuvo Tikėjimo. O tai reiškia, kad ir rezultatas būtų nevienareikšmiškas…

– Ką tu kalbi? – pavargusiu balsu paklausė moteris. – Juk tikėtis stebuko – tai vienintelis man likęs dalykas.

– Buvo ir kitas pasirinkimas – TIKĖTI stebuklu. Tikėti, kad jis būtinai įvyks. Tikėti tuo, kad Aukščiausiasis siunčia tau būtent tai, ko tau labiausiai reikia. Viltis – tai greit išnykstančios bangos. Tikėjimas – tvirtovė ir atrama. Viltis – tai skrajojantys jonvabaliai. Tikėjimas – galingas švyturys. Tai, ko mes tikimės, gali įvykti, o gali ir neįvykti. Tai, kuo mes tikim, įvyksta visada. Kuo tu tikėjai, moterie?

– Tikėjau tuo, kad mums padės, – tyliai atsakė ji. – Tuo, kad atsiras žmogus ar vaistas, ar dar kažkoks būdas, sunaikinsiantis ligą.

– Būtent tai ir vyko, – linktelėjo Išminčius. – Bet tu netikėjai galutiniu rezultatu. Tiesiog turėjai vilties…

– Aš nebeturiu vilties, – pasakė moteris. – Aš jau išsėmiau vilties atsargas iki dugno.

– Ir dabar tu turi du kelius: įkristi į neviltį, supykti ant viso pasaulio arba pagaliau pradėti TIKĖTI. Kuo tu dabar nori tikėti? – paklausė Išminčius.

– Aš nebežinau, – sušnibždėjo moteris. – Mano galvoje – visiškas chaosas ir nėra nei vienos rišlios minties.

– Pažiūrėk į žvaigždes, – pasiūlė Išminčius. – Ar galima tikėtis, kad jos buvo sutvertos mums? Ne, mes negalime žinoti Kūrėjo sumanymų. Bet tuo galime tikėti! Ir tuomet taip ir bus, o širdis užsipildys žvaigždžių šviesa. Aš tikiu, kad taip yra ir man malonu galvoti, kad žvaigždės šviečia man.

– O kažkas sakė, kad tu mažai kalbi, – staiga prisiminė moteris.

– Aš kalbu tik su tais, kurie geba išgirsti mane, – atsakė Išminčius. – Su tais, kurie prarado Viltį, bet pasiruošę atrasti Tikėjimą. Tad, kuo tu nori tikėti?

– Tuo, kad Aukščiausiasis mums padės, – lėtai atsakė moteris. – Tuo, kad man pavyks susitvarkyti, nesvarbu, kaip viskas pasisuks. Tuo, kad mano mažylis gali būti laimingas – net jeigu jis niekada ir nepasveiks. Aš tikiu tuo, kad niekas neatims mano Tikėjimo! Aš tikiu savimi, tikiu savo mažyliu, tikiu, kad viskas susiklostys pačiu geriausiu mums būdu!

– Džiaugiuosi dėl tavęs, moterie. O dabar aš eisiu ilsėtis. Keliauk namo pas savo vaiką. Pas jus viskas bus gerai. Aš tikiu tavimi.

Ir Išminčius išnyko nakties tamsoje. O moteris patraukė namo, bet dabar jos žvilgsnis buvo įbestas ne po kojomis, o į dangų – ten, kur žibėjo žvaigždės.

– O dar aš tikiu, kad jūs šviečiate man! – pasakė ji žvaigždėms ir nuėjo toliau, jausdama, kaip jos širdį užpildo šviesa…

Šaltinis


Patiko straipsnis? Pasidalink su draugais! AČIŪ!

Ačiū už Tavo mintis!

comments

Komentarai